جلسات مشاوره و مباحث آن

یک مشاور موفق در جلسات مشاوره موارد مهمی را باید مطرح کند تا افراد با موقعیت های مختلفی که ممکن است بعدا باعث اختلافشان شود روبرو شوند.

مباحث مهم در جلسات مشاوره

از مهم ترین مباحثی که باید در طی جلسات مشاوره قبل از ازدواج صورت بگیرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.تشخیص اختلالات روحی در طی جلسات مشاوره

سلامت روانی افراد یکی از شروط داشتن یک رابطه سالم و موثر است.

از آن جایی که در اکثر موارد نمی‌ توان خصلت های روحی و یا نارسایی های روانی در افراد را به راحتی مشاهده کرد، در نتیجه برای شناخت این موارد نمی‌ توان صرفا به آشنایی های متعارف، اکتفا کرد.

در طی جلسات مشاوره پیش از ازدواج،مشاور می تواند به کمک مصاحبه ها و پرسشنامه ها، اختلالات شخصیت را در افراد تشخیص بدهد.

2.شناخت صحیح و کامل تر از باطن فرد مقابل

روانشناس توسط آزمون های روانشناختی و مصاحبه و تکنیک های مختلف به همراه تجاربی که دارد، تصویر روشن تری از شخصیت، اخلاق و روحیات دو طرف را طی جلسات مشاوره به دست می آورد.

همچنین لازم به ذکر است که مشاوره قبل از ازدواج علاوه بر اینکه باعث تقویت پیوند بین شما وشریک زندگی شما می شود، میتواند تفاوت های توافق ناپذیر در ابعاد مختلف شخصیتی شما را نیز آشکار کند.

به عنوان مثال ممکن است زوجین در مسائلی مانند محل زندگی، نوع ارتباط با خانواده ها ،نوع ارتباط با دوستان ،انتظارات از همدیگر در وظایف ،نوع ارتباط با فرزند،مسائل مالی،نوع کار و نوع ارتباط با همکاران و… تفاهم نظر نداشته باشند.

3.تست های مشاوره ازدواج

اجرا و تفسیر این آزمون ها بر عهده روانشناس است که در کوتاه ترین زمان، طی جلسات مشاوره اطلاعات بسیاری به دست می‌آورند، و مشاوران برای راهنمایی قبل از ازدواج، آزمون های مختلفی برای تشخیص ویژگی ها روحی افراد انجام می‌ دهند.

4.کمک به خودشناسی

تا خود را به خوبی نشناسید، نمی‌ توانید همسر ایده آل را پیدا و یا حتی نظر او را به خود جلب کنید. جلسات مشاوره قبل از ازدواج به شما کمک می کنند تا اهداف و انتظارات و خواسته ها و نیاز های خود را بشناسید و فردی که مطابق با ویژگی های شماست را انتخاب کنید.

این خودشناسی ها از طریق جلسات مشاوره بدست می آید که میتواند شامل موارد زیر باشد:

آیا شما برون گرا هستید یا درون گرا، احساسی یا منطقی، شهودی یا حسی، دیداری یا لمسی یا شنیداری، بلندپرواز یا در جستجوی محیط امن، منعطف یا محکم، برنامه ریز یا بدون برنامه، مطیع یا فرمانده و…

جمع بندی

ممکن است شما به دلیل هیجانات و یا تصور اینکه بهترین فرد را انتخاب کرده اید مشکلات اخلاقی و رفتاری او را به خوبی نبینید.مشاوره قبل از ازدواج به شما کمک می کند تا نسبت به انتخاب خود شناخت بهتری پیدا کنید و بتوانید بهتر تصمیم گیری کنید.معمولا با برگزاری ۵ یا ۱۰ جلسه مشاوره شما می توانید شناخت خود را از طرف مقابلتان گسترده تر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *