سلامت روان و آشنایی با آن

مشاوره ی سلامت روان یا روان درمانی چیزی است که اغلب افراد در مورد ان متعجب هستند. این مفهومی است که تا زمانی که شروع نکرده باشید درک درست آن برای شما سخت است.

مشاوره سلامت روان چگونه انجام می شود؟

فواید مشاوره ی روان درمانی مشارکتی هدف دار و رسمی بین بیمار و متخصص سلامت روان است. گاه این مشاوره را مشاوره ی بالینی نیز می نامند.

مشاوره فرایندی با طول زمانی متفاوت است که در ان فرد مشاور و بیمار باهم کار می کنند تا مشکلات را شناخته و مهارت ها و ذهنیت های مورد نیاز برای شناخت چالش ها و داشتن یک زندگی عاطفی سالم را گسترش دهند. طول زمان مشاوره بستگی به فرد و بهداشت روانی او دارد. این درمان ها می تواند از جلسات بای چند هفته تا ماهانه یا حتی سالیانه ادامه داشته باشد.

بیماران بنا به دلایل متعددی به سراغ مشاوره سلامت روان می روند. مشاوره برای بیماری های ذهنی است و استرس های روزانه ی زندگی مانند محیط کار سمی با یک رییس پرخاشگر. مشاوره می تواند به شکل فردی باشد، در جلسات دونفره برای بیمار و مشاور. بعلاوه افراد دیگری نیز می توانند در مشاوره شرکت داشته باشند مانند خانواده درمانی یا گروه درمانی.

فواید مشاوره سلامت روان

در حقیقت مشاوره می تواند به افراد زیادی کمک کند. تقریبا هشتاد درصد از افرادی که در مشاوره شرکت می کنند فوایدی خواهند برد.

زمانی که فرد در مشاوره ی سلامت روان شرکت می کند اغلب به این فواید خواهد رسید:

  • امید
  • سلامت
  • دیدگاه فردی
  • مهارت های زندگی
  • توان مند سازی فردی
  • پیشگیری از استرس های روانی در آینده
  • غلبه بر تضعیف روحیه بر اثر مشکلات اجتماعی

مشاوره ی سلامت روان زندگی شما را بهبود بخشیده و حتی نجات خواهد داد. به دنبال مشاوره رفتن نشانه ای از قدرت و شجاعت شماست زیرا گام بسیار مهمی است که برای بهبود سلامت روان خود و ایجاد زندگی ای که لیاقتش را دارید برداشته اید.

انواع مختلف درمان وجود دارد و نوع درمان انتخابی می تواند بستگی به جایی داشته باشد که در ان زندگی می کنید اما مهم ترین تکنیک های درمانی در پنج دسته ی اصلی گروه بندی شده اند. این تمرینات ریشه در سال ها متحقیق و تحقیقات عمیق دارد و برای درمانگران نقشه ای را فراهم می کند تا بر اساس آن مسیر کمک به بیمار خود را دنبال کنند.

پنج دسته ی اصلی عبارتند از درمان های روان درمانی، روان کاوی مدرن، درمان رفتار شناختی، روان شناسی انسان گرایانه و روان درمانی یکپارچه.

حرف آخر

روانشناسان و متخصصین تنها برای از بین بردن بیماری‌های روانی آموزش نمی‌بینند. تمام اقشار جامعه می‌توانند متناسب با فعالیت‌هایی که دارند از کمک متخصصین سلامت بهره ببرند تا بتوانند بازده بیشتری در عملکردهای روزانه خود داشته باشند. سلامت روان موضوعی است که عدم رسیدگی به آن می‌تواند آسیب‌زا باشد و از طرفی حل مشکلات مرتبط با آن از جمله افسردگی و اضطراب به تنهایی امکان پذیر نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *