ساختار قلب انسان

ساختار قلب انسان

ساختار قلب انسان

 ساختار قلب انسان،تشکیل شده از اندام ماهیچه ای توخالی و مخروطی شکل در دیگر جانوران است که خون را از طریق رگ های خونی در دستگاه گردش خون به گردش درمی‌آورد.خون،اکسیژن و مواد مغزی لازم را برای بدن ،مهیا و همچنین به از بین رفتن مواد زائد ناشی از سوخت و سازآن،کمک می‌کند.قلب  به‌طور میانگین در هنگام استراحت حدود 70 بار است در دقیقه می‌تپد. بینِ دو شش در بدن جا دارد و به گونه‌ای قرار گرفته‌است که سر آن به سوی چپ و پایین کج است.هر تپش قلب حدودِ هشت دهم ثانیه زمان می‌خواهد که این زمان شامل ۰٫۱ ثانیه انقباض دهلیز ها ، ۰٫۳ ثانیه انقباض بظن ها و ۰٫۴ ثانیه استراحت قلب است.قلب در فضای میانی میان سینه در سینه بالای پرده دیافراگم(بالای حفره شکمی)قرار دارد.قلب در مرکز قفسه سینه (متمایل به سمت چپ) واقع شده‌است و جرم قلب یک انسان حدود ۳۰۰ گرم است و سالانه حدود دو میلیون لیتر خون را پمپاژ می‌کند.

حفره های قلب انسان

دهلیزها که دو حفره فوقانی هستند و خون را دریافت می کنند.
بطن ها که دو حفره پایینی هستند و خون را تخلیه می کنند.
دیواره بافتی به نام سپتوم، دهلیزهای چپ و راست و بطن چپ و راست را از هم جدا می کند.دریچه ها دهلیزها را از بطن ها جدا می کنند.

ساختار قلب انسان و لایه ها

قلب از چهار لایه بافت تشکیل شده است:

میوکارد: بافت عضلانی قلب.
آندوکاردیوم: این بافت در داخل قلب قرار دارد و از دریچه ها و محفظه ها محافظت می کند.
پریکاردیوم:  یک پوشش محافظ نازک است که سایر قسمت ها را پوشش داده است.
اپی کاردیوم: لایه محافظ بیشتر از بافت پیوندی تشکیل شده و داخلی ترین لایه پریکارد را تشکیل می دهد.

 

قلب در کجا قرار دارد
قلب در کجا قرار دارد

قلب انسان چگونه کار می کند؟

 ساختار قلب انسان مانند یک پمپ برای ارسال زنده خون به بدن کار می کند.قلب یک عضله است، به اندازه مشت شما،که در وسط سینه شما کمی متمایل به سمت چپ قرار دارد.هر روز،قلب شما حدود ۱۰۰۰۰۰ بار می زند.این به طور مداوم حدود پنج لیتر (هشت پینت) خون را از طریق شبکه ای از رگ های خونی به نام سیستم گردش خون در اطراف بدن پمپ می کند.این خون اکسیژن و مواد مغذی را به تمام قسمتهای بدن شما می رساند و دی اکسید کربن ناخواسته و مواد زائد را با خود حمل می کند.قلب و سیستم گردش خون شما با هم کار می کنند تا خون را به اندام های شما برسانند تا بتوانند عملکرد خود را انجام دهند.

نکاتی در مورد سمت چپ و راست قلب

سمت چپ و راست قلب به صورت هماهنگ باهم کار می کنند.دهلیزها و بطن ها به نوبه خود منقبض و منبسط می شوند و یک ضربان قلب ریتمیک ایجاد می کنند.

سمت راست قلب انسان

سمت راست قلب خون حاوی دی اکسید کربن را دریافت کرده و به ریه ها می فرستد.دهلیز راست از طریق رگ هایی به نام ورید فوقانی و تحتانی خون فاقد اکسیژن را دریافت می کند. این رگ‌ها بزرگترین رگ های بدن هستند.دهلیز راست منقبض می شود و خون به بطن راست منتقل می شود.بطن راست پس از پر شدن، منقبض شده و خون را از طریق شریان ریوی به ریه ها پمپ می کند. در ریه ها، خون اکسیژن دریافت می کند و دی اکسید کربن را تخلیه می کند.

سمت چپ قلب انسان

سمت چپ قلب از ریه ها خون دریافت می کند و آن را به بقیه قسمت های بدن پمپاژ می کند.خون تازه دارای اکسیژن از طریق وریدهای ریوی به دهلیز چپ برمی گردد.دهلیز چپ منقبض می شود و خون را با فشار به بطن چپ انتقال می دهد.بطن چپ پس از پر شدن، منقبض شده و خون را از طریق آئورت به خارج از قلب می فرستد.


دیاستول، سیستول و فشار خون

هر ضربان قلب دو قسمت دارد:

دیاستول
سیستول
دیاستول
با انقباض دهلیزها، بطن ها منبسط و پر از خون می شوند و خون به بطن ها وارد می شود.

سیستول

با منبسط شدن دهلیزها، بطن ها منقبض شده و خون را از قلب خارج می کنند و دوباره پر از خون می شوند.وقتی فردی فشار خون خود را اندازه گیری می کند دستگاه یک عدد بیشتر و یک عدد کمتر را نشان می دهد.تعداد بیشتر نشان دهنده فشار خون سیستولیک است و تعداد کمتر فشار خون دیاستولیک را نشان می دهد.

فشار سیستولیک

به این معنی است که خون در طی سیستول چه میزان فشار به دیواره شریان ایجاد می کند.

فشار دیاستولیک

نشان می دهد که در حین دیاستول فشار در ورید ها چقدر است.

قلب انسان کجاست؟

جایگاه قلب در بدن،وسط سینه،بین ریه ها،زیر دنده ها،بالای معده و کمی متمایل به چپ در بدن قرار گرفته است.

قلب انسان چه شکلی است؟

طبق بررسی های انجام شده قلب اندازه ای برابر با دست هر فرد درحالت مشت کرده دارد و در کف دست جای می گیرد.قلب انسان بالغ در حدود (۱۲سانتیمتر) طول و (۸ ساتیمتر) عرض و در حدود (۶ سانتیمتر) عمق دارد.وزن آن هم به طور میانگین ۳۰۰ گرم بوده اما از ۲۰۰ تا ۵۰۰ گرم می تواند متغیر است.
در علوم پزشکی قلب انسان را به دو قسمت چپ و راست تقسیم می کنند.این دو قسمت با یک دیواره ماهیچه ای نازک به نام “سپتوم” از هم جدا می شوند.سمت راست قلب انسان خون بدون اکسیژن را که به تازگی در بدن درگردش بوده را دریافت و به ریه ها پمپاژ می کند تا اکسیژن واردش شود.سمت چپ قلب مجدد خون دارای اکسیژن‌ را به بدن پمپاژ می ‌کند.

شکل قلب
شکل قلب

 

عروق قلبی

در سیستم گردش خون بدن انسان،عروق قلبی شامل سه نوع سیاهرگ،سرخرگ و مویرگ است.نظر به اینکه هرکدام دردستگاه گردش خون عملکرد مخصوص خود را دارند، ساختار شان متفاوت است. به صورت کلی وظیفه همه عروق انتقال خون به بخش های حیاتی است.

سیاهرگ

سیاهرگ،عروق قلبی است که خون دارای اکسیژن سطح پایین را از بافت های بدن دریافت و به عضله قلب منتقل می کند.اندازه قطر سیاهرگ ها نسبت به سرخرگ ها بیشتر ولی لایه های محافظشان نازک تر است و خاصیت کششی کمتری دارند.سیاهرگ ها شامل سه لایه داخلی، میانی و بیرونی هستند که لایه اول متشکل از بافت پوششی و لایه دوم شامل لایه ای الاستیک و لایه ای ماهیچه و صاف و لایه سوم شامل بافت های پیوندی است.سیاهرگ ها به دلیل مقاومت کمتر و وجود قطر زیاد می توانند گنجایش مقدار خون بیشتری داشته باشند.

انواع سیاهرگ ها در قلب انسان

سیاهرگ زیرین: سیاهرگی که خون دارای اکسیژن سطح پایین را از بافت ها و قسمت های پایینی قلب به دهلیزراست هدایت می کند.
سیاهرگ زبرین: سیاهرگی که خون بدون اکسیژن را از قسمت های بالایی قلب به دهلیز راست منتقل می کند.
سیاهرگ های ششی: سیاهرگ هایی هستند که خون دارای اکسیژن بالا را از ریه ها به  دهلیز چپ منتقل می کنند.

سرخرگ ها

منظور از سرخرگ ها،عروق قلبی هستند که خون با اکسیژن سطح بالا را به خارج قلب منتقل می کنند.سرخرگ ها بدنه ای ضخیم و قوی تر در مقایسه با سیاهرگ ها دارند. از آنجایی که این رگ ها وظیفه پمپاژ خون را برعهده دارند در مقایسه با سیاهرگ ها لایه های عضلانی و پیوندی بیشتری داشته و ضخیم اند اما دارای قطر کمتری هستند. بزرگترین سرخرگ درقلب انسان آئورت نام دارد که با انقباض بطن (حفره) چپ خون به آن ورود می کند و خون دارای اکسیژن را به تمام اندام های بدن می فرستد.

توجه: فشار خون ناشی از نیروی خون بر دیواره رگ است که به علت منقبض شدن بطن یا انقباض سرخرگ صورت می پذیرد ودر صورتی که افزایش پیدا کند باعث خطرات جدی و جبران ناپذیری برای بدن می شود.

مویرگ ها

مویرگ کوچک ‌ترین رگ‌ در دستگاه گردش خون انسان است که خون را از سرخرگچه ها گرفته و در تمام قسمت های بدن وجود دارد.قطر مویرگ ها به اندازه ای کم است که گلبول های قرمز به صورت تکی از آن عبور می کنند.مویرگ ها اتصال سرخرگچه را به سیاهرگچه برعهده دارند و مواد مغذی و اکسیژن خون را به بافت منتقل می کنند و مواد زائد و کربن دی اکسید را از خون دریافت و با سیاهرگچه از اندام خارج می کنند.

سیاهرگ و سرخرگ


شاید برایتان جالب باشد
  • نخستین پیوند قلب خوک به انسان انجام شد.
  • دومین گیرنده قلب خوک پس از 6هفته در گذشت.
  • قلب انسان به طور معمول در هر سال 36 میلیون و 729هزار بار میتپد.
  • قلب دوم انسان در پشت ساق پا و بالای پاشنه قرار دارد,که  از ماهیچه های گاستروکنمیوس و سولئوس تشکیل شده است.
  • 75تریلیون سلول در بدن، خون را از قلب دریافت میکنند.
  • رگ آئورت به بزرگی یک شلنگ باغبانی است.
  • قلب 2برابر سخت تر از ماهیچه های پای یک دونده ی سرعت کار میکند.
  • مجموع رگ های بدن انسان بیش از 100000 کیلومتر طول دارد که دو و نیم برابر دور زمین است.
  • قلب سیستم الکترونیکی خود را دارد و توسط مغز تنظیم نمیشود.بنابر این،تپش میتواند حتی در صورت جدا شدن قلب از بدن و تا زمانی که منبع کافی اکسیژن داشته باشد،انجام میشود.
  • صدای ضربان قلب در واقع صدای باز وبسته شدن دریچه های قلب است.

مطلب جدید درباره قلب که توسط دانشمندان در موسسه ی هارت مس با عنوان مغز قلب

 پژوهش های جدید نشان میدهد که بر خلاف باور های رایج،مغز مرکز هوشیاری کل بدن نبوده و قلب نیز نقش مهمی در روند هوشیاری ایفا میکند.”مغز قلب” قلب را قادر میسازد تا عملکرد هایی  نظیر یادگیری،یاداوری و تصمیم گیری را جدا از قشر مخ انجام دهد.تحقیقات بیشتر نشان میدهد که قلب همچنین میتواند با ارسال مداوم سیگنال های مربوط به ادراک،شناخت و احساسات،مغز را تحت تاثیر قرار دهد.


افراد موفق در این زمینه

  • پروفسور توفیق موسیوند مخترع نخستین قلب مصنوعی داخل بدن انسان

دکتر توفیق موسیوند استاد جراحی دانشکده پزشکی اتاوای کانادا و مخترع جهانی نخستین قلب مصنوعی داخل بدن انسان است.ایشان در سال ۱۳۱۵در روستای ورکانه همدان چشم به جهان گشود و تا ۱۴ سالگی برای کمک به خانواده چوپانی کرد.دکتر موسیوند فارغ التحصیل رشته مهندسی کشاورزی از دانشگاه تهران و فوق لیسانس مهندسی مکانیک از کانادا و دکترای پزشکی و فوق تخصص جراحی قلب از کانادا است.او صاحب اختراعاتی از جمله قلب مصنوعی، امکان تشخیص پزشکی از راه دور و تنظیم و معالجه قلب،تعیین DNA انسان توسط اثر انگشت و ۱۴ اختراع پزشکی دیگر است.

افرادموفق در زمینه قلب
افرادموفق در زمینه قلب

 

 

  •  مایکل دی‌بیکی: بهترین جراح قلب دنیا

راه موفقیت همواره پر از ابهام و ایهام بوده است. بسیاری از افراد همچنان در زندگی خود سردرگم هستند و مطمئن نیستند این راه را چگونه طی کنند.۱۲ اُم ژوئیه ۲۰۰۸ جهان استعداد باورنکردنی را از دست داد.مایکل دی‌بیکی، پزشک متخصص و پیشگام،پدر جراحی قلب باز و شاید بهترین جراحی که تابه‌حال زندگی کرده بود،در ۹۹ سالگی بَنا به علل طبیعی درگذشت.او به معنای واقعی کلمات قوانین بازی را تغییر داد و با ارائه برخی تحقیقات و دستگاه‌های پیشگامان و پیشرفته،جان هزاران نفر را در روز نجات داد.

افرادموفق در زمینه قلب
افرادموفق در زمینه قلب

  • کتاب خوانی

    اگر به این مطلب علاقه دارید میتوانید کتاب های زیر را بخوانید:

  1. احیای قلبی ریوی CPR پایه پیشرفته
  2. تنها کتاب EKGکه نیاز دارید
  3. تشخیص افتراقی
  4. ECG experiences
  5. CRSقلب
  6. ECG به زبان ساده
  7. HEART DISEASE

〈دانلود مقالات ISI در باره ی قلب〉


کلام آخر

قلب انسان یکی از مهمترین اندامهایی است که مسئولیت حفظ زندگی را بر عهده دارد.  ساختارقلب انسان، عضوی عضلانی است که دارای چهار محفظه مجزا است.اندازه این اندام  به اندازه مشت گره خورده شخص است.قلب در تمام طول عمر فرد همیشه کار می کند و یکی از قوی ترین و سخت ترین ماهیچه های بدن انسان است.قلب  به اندازه مشت هر فرد  است و به چهار حفره تقسیم می شود،یعنی دو بطن و دو دهلیز.بطن ها محفظه هایی هستند که خون را پمپ می کنند و دهلیز،محفظه هایی هستند که خون را دریافت می کنند.قلب و سیستم گردش خون شما با هم کار می کنند تا خون را به اندام های شما برسانند تا بتوانند عملکرد خود را انجام دهند.قلب در مرکز قفسهٔ سینه (متمایل به سمت چپ) واقع شده‌است و جرم قلب یک انسان حدود ۳۰۰ گرم است و سالانه حدود دو میلیون لیتر خون را پمپاژ می‌کند. واژهٔ قلب،به معنی دگرگونی است.این عضو به‌علت این‌که باعث دگرگونی خون و تبدیل خون کثیف به خون تمیز می‌شود قلب نام‌گذاری شده‌است در دگرگون کردن خون،قلب مانند یک تلمبه عمل می‌کند. ساختار قلب انسان شبیه به یک خانه است با قسمت های مختلفی که تشکیل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *